Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 6. 9. 2005 Petr Kubálek
 Německo zakročilo proti médiím bývalé strany PKK
Německý ministr vnitra Otto Schily včera oznámil oficiální zákaz činnosti několika mediálních organizací s vazbami na struktury Lidového kongresu Kurdistánu (Kongra gelê Kurdistan), který je pokračovatelem ilegální kurdské strany PKK. Spolková policie zabavila počítače a písemnosti v redakci deníku Özgür Politika (turecky „Svobodná politika“), který vycházel v porýnském městě Neu-Isenburg. Podobné razie se uskutečnily i v kancelářích tiskové agentury Mezopotamya Haber Ajansı ve Frankfurtu nad Mohanem, nakladatelství Mesopotamia Press v Kolíně nad Rýnem a hudebního vydavatelství Mîr v Düsseldorfu.

O událostech dnes informovala kurdská internetová média vydávaná v různých jazycích a věnoval se jim i německý tisk. Deník Frankfurter Neue Presse uvedl, že domovní prohlídce byly podrobeny i byty některých redaktorů deníku Özgür Politika a že dvě pracovnice redakce vzala policie do vazby.

Deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung a Frankfurter Rundschau s odvoláním na agenturu DPA informovaly, že Svaz německých novinářů zákrok kritizoval jako „zcela přehnaný“. Policejní akce, které zažilo 60 obcí v celkem osmi spolkových zemích Německa, byly podle ministra Schilyho zaměřeny „proti aktivitám, které mají extremistický nebo teroristický základ“. Vedle kurdských organizací tak byla zastavena činnost dvou islámských nadací ve spolkové zemi Hesensko, které financovaly palestinské hnutí Hamás.

Strana pracujících Kurdistánu (PKK) v minulosti používala teroristické metody, ale po roce 1999 se jich oficiálně zřekla. Lidový kongres Kurdistánu, který je pokračovatelem PKK, letos 20.srpna vyzval své „legitimní obranné síly“ k měsíčnímu příměří s Tureckem. Kongres nicméně zůstává na seznamu teroristických organizací v Evropské unii i v USA.

Odhaduje se, že mezi téměř 800 000 Kurdy v německé emigraci má Lidový kongres Kurdistánu kolem
10 000 členů a mnohonásobně více sympatizantů. Kurdští pozorovatelé v Německu pro naše stránky poznamenali, že současné policejní akce spadají do začátku volební kampaně Gerharda Schrödera, který se uchází také o přízeň německých voličů tureckého původu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku