Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 22. 7. 2007 Petr Kubálek
 Prokurdská strana si v tureckých volbách věří
V Turecku se dnes konají parlamentní volby. Většina předvolebních odhadů očekává, že k současným parlamentním stranám – umírněně islamistické Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistické Lidové republikánské straně (CHP) – si nyní v turecké jednokomorové sněmovně přisednou ještě poslanci krajně nacionalistické Strany národní akce (MHP), ale také nezávislí prokurdští kandidáti nominovaní Stranou za demokratickou společnost (DTP). Jejich úspěch by znamenal, že se straně DTP vyplatila v únoru ohlášená taktika, s jejíž pomocí se dnes snaží obelstít přísný volební práh stanovený v Turecku pro politické strany.

Část prognóz navíc naznačuje, že nyní jediná vládnoucí strana AKP ve volbách oslabí a nebude moci sama sestavit vládu. O to větší je sebevědomí prokurdské DTP, jejíž současný vůdce Nurettin Demirtaş prohlásil, že strana je připravena jít do nové vlády a vést v ní čtyři ministerstva.

Ojediněle se objevily odhady, podle nichž by mohl do tureckého parlamentu projít ještě další blok, a to euroskeptická Mladá strana (GP) nebo případně středová Demokratická strana (DP). Nejvýraznějším bodem volebního programu GP je stažení turecké kandidatury do Evropské unie.

Předvolební bitvy
Volební kampaň v Turecku rozhodně nebyla fádní. Padaly ostré výroky: vůdce MHP Devlet Bahçeli označil současného premiéra Erdoğana za „největšího politického teroristu a sabotéra v dějinách Turecka“. Sám Erdoğan zase doporučil předsedovi konkurenční CHP Denizu Baykalovi, aby podstoupil test IQ.

Nezůstalo však jen u razantních slov: nezávislý kandidát Tuncay Şeyranlıoğlu byl v Istanbulu zastřelen. Přirozenou smrtí v předvolebním období zemřel kurdský politik Orhan Doğan – jeden ze tří bývalých poslanců tureckého parlamentu, kteří byli zbaveni mandátu a v prosinci 1994 společně se svou legendární kolegyní Leylou Zana odsouzeni k 15 letům vězení za údajnou vlastizradu a podporu terorismu. Propuštěni byli v červnu 2004.

Zástupy nezávislých
Letošní volby jsou specifické právě boomem nezávislých kandidátů, kterých je podle tureckého listu New Anatolian celkem 700. Jejich rozmanitost glosoval britský deník Independent titulkem: Tureckou volební bariéru se snaží prolomit horníci, prostitutky i popoví zpěváci.

V Německu sídlící Společnost pro ohrožené národy (GfbV) však tvrdí, že řada nezávislých kandidátů se stala pouhým nástrojem volební manipulace. Podle zjištění této nevládní organizace se v kurdských oblastech objevil značný počet uměle nasazených kandidátů, kteří tak mají ztížit orientaci voličů hledajících na volebním lístku nezávislé zástupce prokurdské Strany za demokratickou společnost (DTP).

Ovšem někteří Kurdové v Turecku na volební zápas rezignovali úplně: obyvatelé vesnice Akyar v provincii Osmaniye ohlásili masový bojkot voleb. Chtějí tak protestovat proti dlouhodobě neutěšenému stavu silnic, zdravotnictví a odvozu odpadu ve své obci. Z podobných důvodů, konkrétně kvůli nepostavenému vodovodu, nyní u vjezdu do obce Kuşdağı v provincii Van visí oznámení: Do této vesnice je politikům vstup zakázán.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku