Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 6. 5. 2003 Petr Kubálek
 Reakce na příměří americké armády s íránskými extremisty
Al-Džazíra, katarská satelitní televise s celoarabským zaměřením, dnes informovala o demonstraci obyvatel irácké provincie Dijálá proti přítomnosti organizace Modžáhedíne chalk (Lidoví svatí bojovníci) na území celého Iráku. Oslovení demonstranti poukazovali na svazky této skupiny se svrženým režimem Saddáma Husajna i na to, že její milice byly režimem dříve zneužívány k zásahům proti iráckým civilistům.

Marxisticko-islamistická organizace Modžáhedíne chalk vede protiíránský odboj za užití teroristických metod (pumové atentáty v íránských městech). Na iráckém území díky podpoře od vlády Saddáma Husajna vybudovala vlastní ozbrojené složky, čítající dnes na 15 000 členů. Jako teroristickou organizaci ji stále evidují i Spojené státy, jejichž armáda během tažení v Iráku bombardovala také některé tábory „modžáhedů“. Po skončení války se někteří členové organizace snažili uprchnout z Iráku kvůli údajnému ohrožení osobní bezpečnosti; přesto její mluvčí prohlásila, že doufá v brzké usmíření se Spojenými státy.

Na konci dubna skutečně došlo k uzavření jisté formy příměří: velení amerických vojsk v Iráku se rozhodlo tolerovat přítomnost organizace Modžáhedíne chalk na irácké půdě. Skupina není nucena k odchodu ani k odzbrojení, pokud nebude útočit na americké jednotky. Zbraně si tato frakce může ponechat, neboť se dle vlastního vysvětlení obává útoků z Íránu.

Tento kontroverzní krok vzbudil odpovídající reakce zejména v Íránu. Mluvčí tamějšího ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Ásefí hovořil o „selektivním přístupu [USA] v mezinárodní kampani proti terorismu“. Poukázal i na rok 1991, kdy byli Modžáhedíne chalk nasazeni k potlačení šíitského a kurdského povstání v Iráku. Také mluvčí Javiera Solany, vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční politiku a bezpečnost, ujistil o neměnném postoji Unie, jež nadále považuje Modžáhedíne chalk za teroristické uskupení. Rovněž americký deník Los Angeles Times ve svém redakčním úvodníku z 1.května upozornil na nebezpečí takové dohody. List připomněl: „Dnes by se íránští fanatici snadno mohli obrátit proti americkým jednotkám. Již v Íránu před svržením šáha Mohammada Rezá Pahlavího v roce 1979 zabíjeli americké vojáky a civilisty. A navíc: dovolit paravojenské skupině, aby zůstala v podstatě beze změny, to není žádný recept na dlouhodobou stabilitu Iráku.“

Podle Cofera Blacka, koordinátora protiteroristické politiky na Ministerstvu zahraničí USA, je příměří s Modžáhedíne chalk pouze taktickým rozhodnutím amerických velitelů a je třeba ho chápat jako „předehru ke kapitulaci této skupiny”, jak sdělila agentura Reuters dne 30.dubna.

Richard Boucher, mluvčí amerického Ministerstva zahraničí, ještě na tiskové konferenci 17.dubna ujistil, že USA považují Modžáhedíne chalk za teroristy.

Výpis z tiskové konference:
OTÁZKA: Richarde, můžeš sdělit jasný postoj k Modžáhedíne chalk, zahraniční teroristické organizaci, jejíž základny v Iráku americká armáda nedávno zasáhla?
BOUCHER: Moment. Odpověď zní ano. Musím to jenom přesně najít. Ale postoj, který můžu sdělit, se shoduje s tím, co jsi právě řekl, tedy že Modžáhedíne chalk byli Ministerstvem zahraničí označeni za „zahraniční teroristickou organizaci“, jak poznamenáváme ve své Zprávě o typech globálního terorismu (Patterns of Global Terrorism Report). Tato skupina spojuje marxistickou ideologii a islám a podílela se na protizápadních útocích, včetně podpory obsazení americké ambasády v Tehránu roku 1979 a včetně teroristických útoků v Íránu, které během 70.let zabily několik příslušníků amerického vojenského sboru i civilistů.
Jednotky Modžáhedíne chalk byly plně integrovány pod Saddámovo vedení a kontrolu, a tak byly považovány za legitimní vojenské cíle, představující hrozbu koaličním silám.
A dotazy k útokům na tato zařízení bych nejspíše směroval na CENTCOM [ústřední velení koaličních sil v Kataru – poznámka P.K.].
TAZATEL: Dobře, Richarde, můžeš se vyjádřit k tomu, co se taky říká v Typech globálního terorismu (Patterns of Global Terrorism), že krycí organizací této skupiny je Národní rada odporu? Říkám to správně?
BOUCHER: Jo, krycí organizace s finančními vazbami.
TAZATEL: Takže krycí organizace. Tito lidé mají kancelář v Národním tiskovém klubu [washingtonské ústředí pro akreditaci žurnalistů při hlavních institucích USA – poznámka P.K.] a pravidelně pořádají tiskové konference v hotelích po celém Washingtonu, včetně Willardu, který je, že, ani ne míli od Bílého domu.
Můžeš vysvětlit, jak je možné, když tito lidé byli legitimním vojenským cílem za války v Iráku, aby směli toto dělat ve Spojených státech?
BOUCHER: Ověřím to.
TAZATEL: Děkuji.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku